Tag Archives: Results

NE Vision Impaired Regional Tennis Tournament 2016 Results!

Vision Impaired B1 Mixed Singles

  • Main Draw Final Nikhil Nair (10.2) 6-4  Musuma Ali
  • Play Off 3rd And 4th Dawn Fradgley (10.2) 7-6(8) Lara Green (10.2)
  • Semi Final Musuma Ali  6-3 Dawn Fradgley (10.2)
  • Semi Final Nikhil Nair (10.2) 6-2 Lara Green

Vision Impaired B1 Mixed Doubles

  • Final Dawn Fradgley (10.2) & Nikhil Nair (10.2) 6-3 Vs Lara Green (10.2) Musuma Ali
  • Semi Final Lara Green (10.2) Musuma Ali 4-1 Vs Helen Robinson (10.2) & Nadeem Mughal (10.2)
  • Semi Final Dawn Fradgley (10.2) Nikhil Nair (10.2) 4-1 Vs Daniel Owen (10.2) & Nicholas Pages (10.2)

Vision Impaired B2 Mens Singles

  • Final James Currie (10.2) 4-1, 4-0 David Deas (10.2)
  • Play Off 3rd And 4th Stephen Hogarth (10.2) 4-1, 4-1 David Russell (10.2)
  • Semi Final David Deas (10.2) 4-1, 4-1 David Russell (10.2)
  • Semi Final James Currie (10.2) 4-0, 4-0 Stephen Hogarth (10.2)

Vision Impaired B2 Womens Singles

Cancelled

Vision Impaired B3 Mens Singles

  • Final Paul Ryb (10.2) 4-1, 4-2 Stephen Norcott (10.2)
  • Semi Final Stephen Norcott (10.2) 5-3, 4-1 Neil Fradgley (9.2)
  • Semi Final Paul Ryb (10.2) 4-0, 4-0 Steve Trewick (10.2)

Visually Impaired B3 Womens Singles

Main Draw – Positions

  1. Sarah Fortescue (10.2)
  2. Gillian Currie (10.2)
  3. Wendy Glasper (9.2)
  4. Joanna Turnbull (10.2)
  5. Andrea Logan (10.2)
  • Round Robin 5 Sarah Fortescue (10.2) 4-1, 4-1 Gillian Currie (10.2)
  • Round Robin 5 Wendy Glasper (9.2) 4-0, 4-2 Joanna Turnbull (10.2)
  • Round Robin 4 Sarah Fortescue (10.2) 4-2, 4-0 Wendy Glasper (9.2)
  • Round Robin 4 Joanna Turnbull (10.2) 5-3, 4-1 Andrea Logan (10.2)
  • Round Robin 3 Gillian Currie (10.2) 4-2, 4-2 Wendy Glasper (9.2)
  • Round Robin 3 Sarah Fortescue (10.2) 4-0, 4-0 Andrea Logan (10.2)
  • Round Robin 2 Gillian Currie (10.2) 5-3, 4-1 Andrea Logan (10.2)
  • Round Robin 2 Sarah Fortescue (10.2) 4-0, 4-0 Joanna Turnbull (10.2)
  • Round Robin 1 Gillian Currie (10.2) 4-2, 4-0 Joanna Turnbull (10.2)
  • Round Robin 1 Andrea Logan (10.2) 5-3, 2-4, [10-8] Wendy Glasper (9.2)

Vision Impaired B4 Mens Singles

Cancelled

Vision Impaired B4 Womens Singles

Main Draw – Positions 1

  1. Rosine Pybus (9.2)
  2. Minerva Ainsworth (10.2)
  3. Chanel Quatre (10.2)
  4. Janette Donnelly (10.2)
  5. Susan Whelan (10.2)
  • Round Robin 5 Rosine Pybus (9.2) 4-1, 4-0 Chanel Quatre (10.2)
  • Round Robin 5 Janette Donnelly (10.2) 2-4, 5-3, [10-5] Susan Whelan (10.2)
  • Round Robin 4 Rosine Pybus (9.2) 4-1, 4-1 Susan Whelan (10.2)
  • Round Robin 4 Minerva Ainsworth (10.2) 4-2, 4-2 Janette Donnelly (10.2)
  • Round Robin 3 Chanel Quatre (10.2) 2-4, 5-4, [10-4] Susan Whelan (10.2)
  • Round Robin 3 Rosine Pybus (9.2) 4-0, 4-0 Minerva Ainsworth (10.2)
  • Round Robin 2 Minerva Ainsworth (10.2) 0-4, 4-1, [10-7] Chanel Quatre (10.2)
  • Round Robin 2 Rosine Pybus (9.2) 4-1, 4-1 Janette Donnelly (10.2)
  • Round Robin 1 Chanel Quatre (10.2) 4-2, 4-0 Janette Donnelly (10.2)
  • Round Robin 1 Minerva Ainsworth (10.2) 5-3, 4-2 Susan Whelan (10.2)

Vision Impaired Mens Doubles

  • Final James Currie (10.2) Neil Fradgley (9.2) 7-6(1) Vs Stephen Hogarth (10.2) Paul Ryb (10.2)
  • Play Off 3rd And 4th David Deas (10.2) Steve Trewick (10.2) 4-2 Vs David Donnelly (10.2) Stephen Norcott (10.2)
  • Semi Final Stephen Hogarth (10.2) Paul Ryb (10.2) 4-1 Vs David Deas (10.2) Steve Trewick (10.2)
  • Semi Final James Currie (10.2) Neil Fradgley (9.2) 4-2 Vs David Donnelly (10.2) Stephen Norcott (10.2)
  • Quarter Final Stephen Hogarth (10.2) Paul Ryb (10.2) 4-0 Vs David Russell (10.2) Jonathan Nesbitt (9.2)
  • Quarter Final David Deas (10.2) Steve Trewick (10.2) Walkover Non Member (None) Alan Turnbull (10.2)
  • Quarter Final David Donnelly (10.2) Stephen Norcott (10.2) 4-0 Vs Jack Fisher (10.2) Non Member (None)
  • Quarter Final James Currie (10.2) Bye

Consolation Draw

  • Final Jack Fisher (10.2) Non Member (None) 10-8 Vs David Russell (10.2) Jonathan Nesbitt (9.2)
  • Semi Final David Russell (10.2) Jonathan Nesbitt (9.2) 5-4(5) Vs Non Member (None) Alan Turnbull (10.2)
  • Semi Final Jack Fisher (10.2) Bye

 

Vision Impaired Womens Doubles

  • Final Gillian Currie (10.2) Sarah Fortescue (10.2) 6-1 Vs Joanna Turnbull (10.2) Wendy Glasper (9.2)
  • Semi Final Gillian Currie (10.2) Sarah Fortescue (10.2) 6-4 Vs Andrea Logan (10.2) Chanel Quatre (10.2)
  • Semi Final Joanna Turnbull (10.2) Wendy Glasper (9.2) 6-2 Vs Rosine Pybus (9.2) Minerva Ainsworth (10.2)
  • Quarter Final Gillian Currie (10.2) Bye Quarter Final Andrea Logan (10.2) Bye
  • Quarter Final Joanna Turnbull (10.2) Wendy Glasper (9.2) 6-0 Vs Janette Donnelly (10.2) Susan Whelan (10.2)
  • Quarter Final Rosine Pybus (9.2) Bye

Consolation Draw

  • Final Rosine Pybus (9.2) Minerva Ainsworth (10.2) 4-2 Vs Andrea Logan (10.2) Chanel Quatre (10.2)
  • Semi Final Andrea Logan (10.2) Bye
  • Semi Final Rosine Pybus (9.2) Minerva Ainsworth (10.2) 4-2 Vs Janette Donnelly (10.2) Susan Whelan (10.2)
  • Quarter Final Musuma Ali  Bye
  • Quarter Final Janette Donnelly (10.2) Bye

Metro Tennis Club Tournament 2016 Results!

ITC Metro Blind Sport Tennis Tournament

Huge thanks all our volunteers, Highgate, Brentford, ABTO, Tournament Refs Steve and Julie and ITC for hosting Metro Blind Sport Tennis Tournament.

Metro Tennis Club Tournament 2016 Results!

B1 Ladies Singles

Winner  Monica Smith  – runner up Masuma Ali

B1 Men’s Singles

Winner  Nikhil Nair – runner up  Keith Turner

B3 Ladies

Main draw – winner  Brenda Cassell  – runner up  Odette Battarel
Consolation – winner  Chanel Quatre  – runner up  Amanda Green

Metro Tennis Tournament 2016

B2 Men’s Singles

Main draw – winner  Matthew Page  – runner up  Alan Whetherly

B3 Men’s Singles

Winner  Paul Ryb  – runner up  Aemon Shearing

B2/B3 Men’s Singles

Main draw – winner Paul Ryb  – runner up  Matthew Page
Consolation – winner  Benjamin Stingmore   – runner up  Roy Smith
Challenge – winner  Rojimon Cherian   – runner up  Alan Turnbull

Athletic Open 2015 Results and Medal Winners

Above: Track event line up from the Metro Athletics Open 2015

Visit our Athletic Open Gallery Click here.

Message from Ian Francis (Metro SDO)

I just wanted to say a personal thank-you on behalf of Metro Blind Sport Staff and Trustee’s for all your hard work at the Athletics Open on Saturday.

I have been receiving tweets and emails from athletes saying what a great time they had, one group from Berkshire shared a group photo proudly displaying their major trophy haul. I also had many, many thank you’s on the day with comments like “Fantastic event” and “thank you so much for the opportunity to race”.

To see you all guiding, chatting, shouting from the side lines and generally mucking-in wherever needed was so nice to be part of.

You all helped to make a difference, I hope that some or all of you will be able to come along next year and support us again for the big 40!!

All the Best,  Ian Francis

Below are the names of the trophy winners here:

Senior men: Rojimon Cheriman
Senior Women: Ruth Stacey
Junior men: Andrew Pettigrew
Junior women: Kali Holder

Track Results:  Download Track Results 2015 (Word)
Field Results:   Download Field Results 2015  (Word)